مواد لازم:
گوشت
200 گرم
پیاز
1 عدد
روغن مایع
مقدار کافی
نمک فلفل
مقدار کافی
رب
2 قاشق غذاخوری
لپه
1 پیمانه
ابلیمو
2 قاشق غذاخوری
برنج
3 پیمانه
زعفران دمکرده
1 قاشق غذاخوری
زرشک
1 قاشق غذاخوری
خلال پسته
1 قاشق غذاخوری
طرز تهیه و دستور پخت:

یکی از غذاهای خوشمزه که در واقع غذایی مخلوط است پلو شاه عباسی و یا قیمه لا پلو است. این غذا شباهت زیادی به خورشت قیمه دارد و در واقع ترکیب برنج و خورشت قیمه محسوب می شود. اما درست کردن ان خالی از لطف نسیت و حتی خوشمزه تر از قیمه معمولی است. این غذا برای وعده غذایی ناهار مناسب است و طرز تهیه راحتی دارد . در اینجا طرز تهیه این غذای خوشمزه را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را در منزل تهیه کرده و از خوردنش لذت ببرید.

فقط قبل از تهیه این غذا ابتدا 3 پیمانه برنج را در اب و نمک خیس کنید و 1 پیمانه لپه را نیز از شب قبل در اب خیس کنید تا نفخ ان کم شود و زودتر نیز بپزد و چند بار هم اب ان را عوض کنید و دور بریزید.
مرحله اول تهیه قیمه شاه عباسی:

ابتدا سراغ پیاز داغ غذا می رویم و 1 عدد پیاز را با اب می شوریم و ان را با چاقو پوست می کنیم و سر و ته ان را جدا می کنیم و ان را به صورت ریز و نگینی خرد می کنیم. سپس در یک تابه روغن مایع می ریزیم و وقتی روغن داغ شد پیازها را در تابه در روغن تفت می دهیم تا سبک و طلایی شود.
مرحله دوم تهیه قیمه شاه عباسی:

سپس در ادامه در این مرحله 200 گرم گوشت را با اب می شوریم و انها را به صورت ریز و حالت قیمه ای خرد می کنیم و گوشت خرد شده را در تابه همراه با پیاز تفت می دهیم تا رنگش تغییر کند.
مرحله سوم تهیه قیمه شاه عباسی:

سپس در ادامه در این مرحله 1 پیمانه لپه را که در اب خیسانده بودیم ابکش کرده و ان را به تابه گوشت و پیاز اضافه می کنیم و ان را در تابه تفت می دهیم .سپس 2 قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی را به قابلمه اضافه می کنیم و رب را تفت می دهیم تا رنگش باز شود و غذا خوشرنگ شود. نمک و فلفل را نیز به مقدار کافی به قابلمه اضافه می کنیم .

قیمه شاه عباسی
مرحله چهارم تهیه قیمه شاه عباسی:

سپس در ادامه در این مرحله 2 یپمانه اب داخل قابلمه می ریزیم و زیر گاز را ابتدا زیاد می کنیم و وقتی اب در ون قابلمه جوش امد زیر شعله را کم می کنیم و در تابه را می بندیم و اجازه میدهیم تا گوشت و لپه کاملا بپزد و در نیم ساعت اخر قبل از اماده شدن خورشت به ان 2 قاشق غذاخوری ابلیمو ( در صورت تمایل لیمو امانی) و نمک و فلفل به مقدار کافی و 1 قاشق غذاخوری زعفران دمکرده اضافه می کنیم. سپس وقتی اب خورشت کشیده شد و خورشت جا افتاد زیر ان را خاموش می کنیم و سراغ برنج می رویم .

قیمه شاه عباسی
مرحله پنجم تهیه قیمه شاه عباسی:

سپس در ادامه در این مرحله، 3 پیمانه برنج خیس خورده را داخل یک قابلمه همراه با 2 پیمانه اب و کمی نمک و روغن مایع می ریزیم و برنج را روی شعله گاز می گذاریم و اجازه می دهیم تا برنج تقریبا 10 دقیقه سر گاز قل بخورد تا مغزش کمی سفت و بیرونش نرم باشد. سپس در حالتی که برنج زنده بود ان را ابکش می کنیم.
مرحله ششم تهیه قیمه شاه عباسی:

سپس در ادامه در این مرحله، یک قابلمه بر می داریم و کف قابلمه را با روغن چرب می کنیم و در صورت تمایل از سیب زمینی برش خورده و یا نان برای ته دیگ استفاده می کنیم که اختیاری است و یا برنج را مستقیم در کف دیگ می ریزیم . سپس 1 کفگیر از برنج ابکش شده را کف قابلمه می ریزیم. سپس یک لایه قیمه روی برنج می ریزیم و روی قیمه را مجددا یک کفگیر برنج می ریزیم و این کار را تکرار می کنیم تا مواد ما یعنی برنج و قیمه تمام شوند. سپس درب قابلمه رابسته و ان را روی شعله ملایم گاز دم می کنیم.
مرحله هفتم تهیه قیمه شاه عباسی:

سپس در ادامه در این مرحله، وقتی برنج دم کشید ان را در ظرف مناسب می ریزیم و در صورت تمایل با خلال پسته و زرشک و … تزیین می کنیم و غذا را برای وعده غذایی ناهار همراه با سالاد شیرازی و سبزی خوردن و .. میل می کنیم. نوش جان.